Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 1. dubna 2015

Svátek slaví Hugo, zítra Erika

30 báječných receptů na zavařování - Jablka, hrušky, švestky, hrozny, brusinky a ořechy

Ilustrační foto
Ilustrační foto

PRAHA – Právě držíte v ruce závěrečný, 4. díl přílohy o zavařování. Obsahuje dalších dvacet receptů, jak zavařit jablka, hrušky a švestky, a deset receptů na konzervaci hroznového vína, brusinek a ořechů.

Právě si prohlížíte závěrečný, 4. díl přílohy o zavařování. Obsahuje dalších dvacet receptů, jak zavařit jablka, hrušky a švestky, a deset receptů na konzervaci hroznového vína, brusinek a ořechů.

Co budete určitě potřebovat:
 1. Na přípravu kompotů – cukr, dobře vymyté sklenice s kvalitním víčkem, speciální zavařovací hrnec nebo velký obyčejný hrnec s teploměrem.
 2. Na džemy a marmelády – želírovací cukr nebo cukr a práškovou směs na přípravu džemů a marmelád (v obchodech je široká nabídka těchto směsí, je vhodné přečíst si návod na obalu a podle toho si vybrat, případně přizpůsobit recepty), kyselinu citronovou (způsobuje, že ovoce nezhnědne a pomáhá při konzervaci), Pomůcku ke konzervování (prášková směs – Petol – chrání ovoce a zeleninu před plísněmi a kvašením), široký mělký kastrol, měchačku, dobře vymyté sklenice s kvalitními víčky, případně mlýnek na ovoce.
 3. Na šťávy, mošty, sirupy… – cukr, mlýnek na ovoce nebo odšťavňovač, čisté lahve s uzávěrem.
5 věcí, na které si dávat pozor:
 1. Ovoce zpracováváme hned po natrhání – zvláště v teplém letním počasí. Pokud není možné okamžité zpracování, uchovávejte ho v chladu a temnu.
 2. Do kompotů používejte výhradně zdravé, pevné ovoce. Do džemů a marmelád lze použít i přezrálé a měkké plody, ne ale nahnilé nebo s plísní.
 3. Všechno nádobí a kuchyňské pomůcky udržujte v maximální čistotě. Pokud džemy či nálevy ochutnáváte, musíte lžíci či měchačku znovu opláchnout. Přítomnost slin totiž způsobuje vyšší kazivost kompotů či marmelád.
 4. Sklenice včetně víček musejí být vždy dobře umyté a suché. Pro marmelády a džemy by měly být nahřáté, aby při nalití horké směsi nepraskly.
 5. Hotové výrobky uchovávejte v chladnu a temnu. Před konzumací je vždy pečlivě zkontrolujte, zda nejsou znehodnocené.
Džem versus marmeláda – jaký je v tom rozdíl?
 • Džem:
  Má rosolovitou konzistenci s kousky ovoce nebo s celými drobnými plody.
 • Marmeláda:
  Bývá tužší než džem, obsahuje více ovocné dužniny, protože se připravuje z ovocných protlaků.
 • Klevela:
  Je vlastně rozvařené ovoce, lehce zahuštěné cukrem. Je řidší než džem hodí se k pudinkům, do palačinek i k přípravě ovocných pohárů.
 • Povidla:
  Rovněž se připravují rozvařením ovoce, k zahuštění však dochází odpařením vody. Jsou trvanlivější než klevela a používají se jako náplň do buchet a koláčů.
Příprava ovoce před zpracováním
 • Jablka:
  Pečlivě je omyjeme. Pokud je nebudeme loupat, klidně i kartáčkem a pod teplou tekoucí vodou, aby byla skutečně čistá. V případě, že je loupeme, zbavujeme stopky, jádřinců a zbytků okvětí a krájíme na kousky, připravíme si vodu s kyselinou citronovou nebo s octem. Kousky jablek sem dáváme proto, aby nezhnědly.
 • Hrušky:
  Vždy loupeme a zbavujeme jádřinců, okvětí a stopky s cévními svazky. Jinak je postup stejný jako u jablek.
 • Švestky:
  Opereme a pečlivě osušíme. Buď je necháme vcelku, nebo je rozpůlíme a vypeckujeme. U některých receptů se používají švestky oloupané. To pak plody spaříme horkou vodou, rychle ochladíme a oloupeme.
Recepty
 1. Jablková marmeláda s hruškami a švestkami
  Na 1 kilogram protlaku ze stejného podílu méně zralých jablek, vyzrálých švestek a hrušek potřebujeme 500g cukru, případně trochu kyseliny citronové.
  Připravená jablka a hrušky (i se slupkou a jádřincem) a vypeckované švestky rozkrájíme na malé kousky. Vše podlijeme trochou vody a dusíme doměkka. Vše pak prolisujeme. Protlak odpařujeme v širokém kastrolu 10 minut, přidáme čtvrtinu stanovené dávky cukru a povaříme. Za 5 minut pomalu přidáváme zbylý cukr. Vařící hotovou marmeládu lijeme do skleniček až po okraje. Potom zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
 2. Rosol z jablkových slupek
  Potřebujeme jablečné slupky, citronovou kůru nebo i hřebíček, a několik zdravých jádřinců. Na 1 litr šťávy odvážíme 500 až 550 gramů cukru.
  Slupky zalijeme vodou, aby byly potopené, přidáme několik jádřinců, citronovou kůru a hřebíček a dusíme pod pokličkou 45 minut. Potom vše nalijeme do plátěného sáčku, zavěšeného na tyči. Samotnou šťávu odpařujeme po částech v kastrole. Po odpaření jedné třetiny, přidáme cukr a za stálého míchání vaříme, až začne šťáva rosolovatět. Vařící rosol lijeme do sklenic po okraje, hned upevníme víčka a obrátíme dnem vzhůru.
 3. Jablečný mošt
  Na mošt můžeme použít padaná, nevzhledná jablka nebo i jablka s mírnou strupovitostí.
  Z jablek odstraníme vadné části, vypereme, rozdrtíme a hned lisujeme, aby zůstala šťáva světlá. Nepřidáváme vodu, ani cukr. Hotovou šťávu přefiltrujeme přes plátěný sáček upevněný na tyči. Po přefiltrování naplníme moštem lahve a sterilujeme při 75 °C asi 10 minut. Poté hned zazátkujeme a po vychladnutí uložíme dnem vzhůru.
 4. Jablková povidla
  Na 1 kilogram jablek je třeba 60 až 80 gramů cukru.
  Jablka pokrájíme na půlky nebo čtvrtky, podlijeme malým množstvím vody a dusíme pod pokličkou doměkka. Měkká jablka pak prolisujeme a pak je po částech odpaříme za stálého míchání, až zhoustnou. Ke konci varu přidáme dle chuti cukr. Var ukončíme v momentě, kdy povidla nepadají ze lžíce. Horké je dáme do sklenic.
 5. Jablečné čatní s cibulí
  Na 1 kilogram jablek potřebujeme 250 gramů cibule, 2 stroužky česneku, 200 gramů cukru, 4 lžíce rozinek, 100 ml octa, 1 hrnek vody, trochu mletého zázvoru a chilli koření a 1 nadrobno nakrájenou feferonku.
  Jablka oloupeme a nakrájíme na kousky, cibuli na kolečka, Obojí vložíme do hrnce, chvilku dusíme bez vody a pak zalijeme vodou s cukrem. Přidáme ostatní přísady a necháme hodinu probublávat. Hotové dáváme do sklenic, které uzavřeme a necháme v chladnu. Pro delší konzervaci můžeme ještě sterilovat asi 20 minut při 80 °C.
 6. Jablkový kompot s rybízem a mandlemi
  Na 1,6 kilogramu jablek potřebujeme 200 gramů červeného rybízu, 1 limetku, 1 citron, hrst oloupaných mandlí nakrájených na půlky, 1 litr vody, 300 gramů cukru, 4 tyčky skořice a kyselinu citronovou.
  Vodu a cukr svaříme. Jablka omyjeme, neloupeme a překrojíme na čtvrtky. Odstraníme stopku, jádřinec a zbytky okvětí a vložíme kousky do vody s trochou kyseliny citronové. Rybíz umyjeme a odstopkujeme. Citron pečlivě omyjeme a oloupeme tak, abychom z kůry získali spirálku. Limetku jen omyjeme a spolu s citronem nakrájíme na kolečka. V některých kouscích jablek uděláme nožem kapsičku, kam vložíme půlku mandle. Pak jablka narovnáme do sklenic, přidáme k nim kuličky rybízu, kolečka citronu a limetky, spirálku citronové kůry, kterou omotáme kolem kousků skořice. Vše zalijeme teplým nálevem, uzavřeme a sterilujeme 20 minut při 80 °C. Pak otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
 7. Marmeláda s jablek a rajčat
  Na 1 kilogram pokrájených jablek potřebujeme 1 kilogram celých rajčat, 1 kilogram cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 6 lžic rumu a šťávu ze 2 citronů.
  Omytá rajčata a nakrájená jablka podusíme s trochou vody. Pak směs propasírujeme nebo umeleme v mlýnku na ovoce. Přidáme cukr, vanilkový cukr a vaříme do zhoustnutí. Nakonec přidáme citronovou šťávu a rum. Když směs zrosolovatí, naplníme jí skleničky, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru do vychladnutí.
 8. Jablečné pyré s ostružinami a broskvemi
  Na 500 gramů jablek potřebujeme 1 kilogram ostružin, 3 broskve, 700 gramů želírovacího cukru, ½ lžičky kyseliny citronové a 3 dl vody.
  Omytá jablka rozkrájíme na osminky, zbavíme stopek a jádřinců a vložíme do hrnce. Podlijeme je vodou, přiklopíme a přivedeme do varu. Asi po 2 minutách, když jablka začnou měknout, přidáme omyté a přebrané ostružiny a společně vaříme za občasného míchání ještě 3 minuty. Horkou ovocnou směs propasírujeme přes husté síto a přidáme omyté, na plátky nakrájené broskve. Pyré opět začneme zahřívat, po částech vmícháme želírovací cukr a kyselinu citronovou, za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme asi 4 minuty. Pyré pak plníme do nahřátých sklenic, uzavřeme je a otočíme dnem vzhůru, kde necháme vychladnout.
 9. Jablka na způsob okurek
  Potřebujeme malá zralá jablíčka a ocet nebo citronovou šťávu. Množství určíme podle počtu sklenic, které chceme zavařovat. Na každou sklenici si pak připravíme 2 kuličky nového koření, 1 bobkový list, 2 zrnka pepře a lžičku hořčičného semínka. Na nálev potřebujeme 1,75 litru vody, 6 dl octa, 170 gramů cukru, 80 gramů soli a 20 tablet umělého sladidla.
  Jablíčka dobře omyjeme, odkrojíme okvětí, stopku ponecháme. Větší plody rozpůlíme a řeznou plochu potřeme octem nebo citronovou šťávou. Vodu svaříme s octem, cukrem a solí, na závěr přidáme umělé sladidlo, které brání kvašení. Nálev necháme částečně vychladnout, jablka spolu s kořením naskládáme do sklenic a zalijeme vlažným nálevem. Uzavřeme a sterilujeme 10 až 15 minut při teplotě 85 °C.
 10. Jablka, hrušky nebo švestky v medu
  Potřebujeme jablka, hrušky, nebo švestky. Nálev: na 1 litr vody stačí 200 až 250 gramů medu.
  Jablka nebo hrušky oloupeme a zbavíme jádřinců, švestky rozpůlíme a vypeckujeme. Med s vodou povaříme a sebereme z něho pěnu. Ovoce naskládáme hustě do sklenic a zalijeme vlažným nálevem. Ihned zavíčkujeme a sterilujeme 25 minut při 90 °C.
 11. Opilé hrušky
  Na 1,5 kilogramu pevných, dobře vyzrálých hrušek potřebujeme 500 ml vody, 250 gramů cukru, 1 vanilkový cukr, 300 ml rumu a šťávu z jednoho citronu.
  Vodu s cukrem a polovinou dávky rumu svaříme, do vychladlého nálevu nalijeme zbylý rum. Hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na řezy. Ihned je vložíme do citronovou šťávou okyselené vody, aby nezhnědly. Po částech je vkládáme do sklenic, zalijeme nálevem a sterilujeme asi 15 minut při 85 °C.
 12. Sušené švestky a hrušky v alkoholu
  Potřebujeme 200 gramů sušených a 100 gramů sušených hrušek, 2 limetky, 0,5 litru cinzana (můžeme použít i vodku nebo jiný čistý alkohol).
  Do vymyté a vysušené sklenice vložíme střídavě sušené švestky, na kolečka nakrájené limetky a sušené hrušky. Ovoce zalijeme alkoholem a necháme »pracovat« minimálně 10 dní.
 13. Švestkové čatní s paprikami
  Na 1 kilogram oloupaných a vypeckovaných švestek potřebujeme 200 gramů ananasu, 1 červenou kapii, 1 chilli papričku, 500 ml jablečného octa, 2 lžičky hořčičného semínka, 1 lžičku barevného pepře, 250 gramů hnědého cukru a 1 lžíci soli.
  Švestky nakrájíme na čtvrtky, ananas na kostky a kapii na proužky. Chilli papričku očistíme a nakrájíme nadrobno. Vše dáme do kastrolu, zalijeme octem a necháme 15 minut vařit. Přidáme hořčičné semínko, pepř, sůl a cukr. Za častého míchání zahříváme na mírném ohni asi 50 minut. Horké čatní nalijeme do nahřátých sklenic, uzavřeme a necháme dnem vzhůru vychladnout.
 14. Švestkové čatní s mandlemi
  Na 900 gramů švestek potřebujeme 1 cibuli, 1 lžíci nastrouhaného zázvoru, 200 ml pomerančové šťávy, 100 ml červeného vinného octa, 100 gramů rozinek, 50 gramů hnědého cukru, 1 lžíci mleté skořice, 2 chilli papričky a 20 gramů loupaných mandlí.
  Omyté švestky vypeckujeme a pokrájíme na kousky, cibuli na kostičky. Vše kromě mandlí vložíme do kastrolu a přivedeme k varu. Na mírném ohni vaříme asi 30 minut, dokud švestky nezměknou. Na závěr vmícháme na proužky pokrájené mandle a ještě povařte 5 minut. Směs nalijte do nahřátých sklenic a uzavřete. Nechte vychladnout dnem vzhůru.
 15. Švestkový džem I
  Potřebujeme méně zralé švestky s jemnou slupkou. Na 1 kilogram švestek je třeba 500 gramů cukru, balíček práškové směsi k přípravě džemů a marmelád (např. Želírfix) a 2 gramy kyseliny citronové.
  Dobře oprané švestky rozpůlíme a vypeckujeme. Větší polovinu švestek rozemeleme nebo prolisujeme. Polotovar odvážíme pro jednu dávku a v nízkém kastrolu, podlité vodou, vaříme asi 5 minut. Přidáme Želírfix promíchanou s cukrem (200 gramů na sáček) a za stálého míchání prudce vaříme až do zhoustnutí. Poté po částech přidáme zbylý cukr, zbylé švestky a dále vaříme. Ke konci varu dáme kyselinu citronovou. Po zrosolovatění horký džem nalijeme do sklenic po okraje, hned upevníme víčka a obrátíme dnem vzhůru.
 16. Švestkový džem II
  Potřebujeme méně zralé, oloupané švestky. Na 1 kilogram oloupaných a vypeckovaných švestek je třeba 700 gramů cukru a 3 gramů kyseliny citronové.
  Švestky vložíme postupně (nejlépe na cedníku) do vařící vody. Za okamžik je vyndáme a přeložíme do studené vody. Oloupeme, odstraníme pecky a dáme do slabého roztoku kyseliny citronové. Vypeckované a oloupané švestky pro jednu dávku džemu necháme krátce odkapat a dáme do kastrolu. Podlijeme malým množstvím vody a povaříme. Za 5 minut přidáme ¼ dávky cukru a za stálého míchání vaříme asi 15 minut. Po zhoustnutí postupně přidáváme zbylý cukr, zbytek švestek a kyselinu citronovou a vaříme do zrosolovatění. Plníme sklenice po okraje vařícím džemem. Hned uzavřeme a obrátíme sklenice dnem vzhůru.
 17. Švestková klevela
  Potřebujeme zralé švestky. Na 1 kilogram odpeckovaných švestek přijde 200 – 300 gramů cukru, 2 lžíce rumu a vanilkový cukr a mletá skořice.
  Švestky vypeckujeme, podlijeme malým množstvím vody a za stálého míchání vaříme, až zcela změknou. Současně přidáváme po troškách cukr a po poslední dávce vaříme dalších 10 minut. Sejmeme z hořáku a vmícháme rum, vanilkový cukr a skořici (dle chuti). Vařící směs nalijeme po okraje do sklenic a po uzavření obrátíme dnem vzhůru.
 18. Švestková povidla bez míchání
  Potřebujeme 2,5 kilogramu odpeckovaných švestek, 350 gramů cukru a 1,5 dl octa.
  Švestky vypeckujeme, posypeme cukrem, polijeme octem a uložíme na 12 hodin na chladné místo. Poté vaříme na mírném ohni v teflonovém kastrolu asi 4 až 5 hodin. Nemícháme! Když po odpaření tekutiny povidla začnou houstnout, dovaříme je za stálého míchání do husta a povidla nalijeme do sklenic.
 19. Povidla ze švestek, hrušek a černého bezu
  Na 500 gramů vypeckovaných švestek potřebujeme 500 gramů hrušek, 1 kilogram plodů černého bezu, 250 gramů želírovacího cukru, 1 lžičku mletého hřebíčku, 2 lžičky mleté skořice, ½ lžičky mletého zázvoru, ½ lžičky mletého kardamonu a 3 lžíce citronové šťávy.
  Bez pečlivě propereme, necháme oschnout a otrháme kuličky ze stopek. Hrušky oloupeme, nakrájíme na osminky a vyjmeme jádřince. Bez promícháme s hruškami, švestkami a cukrem, necháme vše odstát, dokud se cukr nerozpustí (asi 3 hodiny). Přimícháme koření. Ovocnou směs dáme na velkou vymaštěnou pánev a vložíme ji do trouby na střední rošt. Troubu vyhřejeme na 180 °C a povidla v ní necháme asi dvě a půl hodiny vyvařit. Nemícháme je! Když konečně zhoustnou, ochutíme je podle libosti citronovou šťávou. Nakonec je naplníme do sklenic a dobře uzavřeme.
 20. Švestková nutela
  Na 1,5 kilogramu zralých švestek potřebujeme přibližně 500 gramů cukru (pokud je ovoce hodně zralé, může být méně), 1 vanilkový cukr, 100 ml rumu a 100 gramů kakaa.
  Švestky omyjeme, vypeckujeme a rychle přivedeme k varu. Vaříme asi 15 minut doměkka a necháme vychladnout. Pak je rozmixujeme, přidáme cukr a kakao, vanilkový cukr a rum a necháme 24 hodin rozležet. Potom nutelu dáme do skleniček a sterilujeme 15 minut při 80 °C.
 21. Hroznová marmeláda
  Potřebujeme 2 kilogramy vinných hroznů, 1 kilogram cukru a 2 dl červeného vína.
  Oprané a otrhané kuličky vína zalijeme červeným vínem, dáme do kastrolu a za stálého míchání rozvaříme. Poté prolisujeme, přidáme cukr a dovaříme do mírného zhoustnutí. Hotovou směs nalijeme do sklenic, hned zavíčkujeme a obrátíme sklenice dnem vzhůru. Necháme vystydnout.
 22. Ořechová marmeláda
  K přípravě použijeme 2 kilogramy oloupaných vlašských ořechů, ¾ litru vody a ½ kilogramy cukru.
  Ořechy nameleme. Ve ¾ litru vody svaříme ½ kilogramu cukru na sirup. Do hotového sirupu přidáme připravené ořechy, krátce povaříme do zhoustnutí. Pak směs dáme do malých sklenic a druhý den sterilizujeme 25minut při 75 °C.
 23. Kompot z vinných hroznů
  Potřebujeme zralé, pevné a nepoškozené hrozny. Na 1 litr nálevu použijeme asi 300 gramů cukru.
  Otrhané a důkladně omyté kuličky vína dáme do sklenic, zalijeme teplým nálevem a upevníme víčka. Sterilizujeme 20 minut při 85 °C. Cukr můžeme také na ovoce jen nasypat a zalít teplou vodou. Sterilizujeme stejnou dobu.
 24. Kompot ze zelených vlašských ořechů
  Na kompot potřebujeme nedozrálé ořechy, na 1 litr vody 2 kilogramy cukru, skořici a hřebíček.
  Nedozrálé zelené vlašské ořechy opereme, hustě propícháme jehlicí, zalijeme studenou vodou a necháme 14 dní vyluhovat. Vodu denně měníme. Ke konci luhování má být slupka ořechu hnědá až černohnědá. Ořechy scedíme, necháme okapat a vaříme ve vodě (až lehce sklouznou z nabodnuté jehlice}. Pak je necháme vychladnout ve studené vodě a odkapat. Ořechy nasypeme do sklenic, zalijeme horkým nálevem (svaříme na 1 litr vody se 2 kilogramy cukru), případně proložíme podle chuti hřebíčkem i skořicí a uzavřeme. Sterilujeme 20 až 40 minut na 95 °C.
 25. Ořechy sterilované na sucho
  Libovolné množství ořechových jader vložíme do sklenic a zavíčkujeme. Sterilujeme 10 až 15 minut v hrnci s vodou, která sahá do 1/3 sklenic.
 26. Ořechovice
  Na 35 kusů nezralých vlašských ořechů potřebujeme 1,5 litru lihu, 0,5 litru převařené vody, 250 gramů cukru, 25 kusů hřebíčku, 5 tyčinek celé skořice a čerstvou kůru ze 3 pomerančů.
  Ořechy nakrájíme na čtvrtky a spolu s nakrájenou pomerančovou kůrou, hřebíčky a skořicí vložíme do pětilitrové sklenice. Zalijeme lihem a převařenou, vychladlou vodou. Sklenici uzavřeme, několikrát ji obrátíme dnem vzhůru, aby se tekutina dobře promíchala, a dáme ji na tři týdny na slunné místo. Macerovanou ořechovici slijeme přes filtrační papír do větší láhve, připravíme si cukrový roztok (svaříme cukr asi se 4 dl vody) a vychladlý smícháme s ořechovicí. Nápoj uložíme na tři týdny, pak ořechovici znovu přefiltrujeme a stočíme ji do lahví.
 27. Brusinky ve vlastní šťávě
  Použijeme 1 kilogram brusinek, 400 až 500 gramů cukru a 1 citron.
  Brusinky přebereme a propláchneme pod tekoucí vodou a necháme okapat. Vložíme je do mísy, přidáme cukr, promícháme a necháme asi hodinu odležet. Až brusinky pustí šťávu, dáme je do kastrolu a vaříme zvolna ve vlastní šťávě až zesklovatí. Pak je scedíme. Citron nakrájíme i s kůrou na tenká kolečka. Brusinky dáme do sklenic a prokládáme je plátky citronu. Roztok po brusinkách ještě převaříme, sebereme z něj pěnu a zalijeme jím brusinky ve sklenicích. Uzavřeme a uložíme na tmavé a chladné místo.
 28. Brusinkový kompot
  Na 2 až 3 litry brusinek potřebujeme 1 litr vody, 500 až 600 gramů cukru a kousek skořice.
  Vodu s cukrem svaříme a přebrané, jen červené brusinky vsypeme do cukerného roztoku. Krátce povaříme, až zesklovatí. Brusinky vyjmeme a dáme do sklenic, do roztoku přidáme skořici, znovu převaříme. Sebereme vzniklou pěnu a horký roztok nalijeme na brusinky. Uzavřeme sklenice, překlopíme vzhůru a necháme vychladnout.
 29. Brusinky s jablky
  Na 1 kilogram brusinek potřebujeme 1 kilogram jablek, ¾ litru vody, 750 gramů, 3 hřebíčky, půl badyánu a rum.
  Do vody dáme cukr, koření a svaříme. Přisypeme přebrané, propláchnuté brusinky a necháme vařit. Jakmile zesklovatí, přidáme oloupaná, na osminky nakrájená jablka bez jader. Vše vaříme doměkka. Pak brusinky s jablky vkládáme do nahřátých sklenic i cukerným roztokem, do každé sklenice nalijeme ještě dvě lžíce rumu a uzavřeme je. Uschováme v chladnu.
 30. Brusinkový džem s koňakem
  Na 1,25 kilogramu brusinek potřebujeme stejné množství cukru, 180 ml vody, balíček práškové směsi na přípravu džemů a marmelád (Gelfix) a 6 lžic koňaku.
  Omyté brusinky přivedeme společně s vodou a cukrem za stálého míchání k varu a vaříme cca 10 minut. Přimícháme Gelfix a za stálého míchání znovu povaříme. Sejmeme z plotny a přilijeme koňak. Horkým džemem naplníme sklenice, uzavřeme a necháme vychladnout.

Autor: (dos, jus)
Foto Profimedia.cz

30 receptů na zavařování drobných plodů - Rybíz, borůvky, ostružiny

30 skvělých receptů na zavařování - Broskve, meruňky, višně

Dalších 30 skvělých receptů na zavařování - Jablka, hrušky, švestky

reklama

Kontakty

 • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
 • Telefon po 17.00: 225 974 164
 • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.