Nezvládáte platit nájem a energie? Řekněte si o příspěvek na bydlení! Máte nárok na peníze? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Nezvládáte platit nájem a energie? Řekněte si o příspěvek na bydlení! Máte nárok na peníze?

Čtenářce Haně Hetfleišové Aha! ukázalo, jak na příspěvek.
Čtenářce Haně Hetfleišové Aha! ukázalo, jak na příspěvek. (Aha! – Karel Kopáč)

Ačkoliv stát na důchodech pro české seniory, kteří si oproti zbytku Evropy i české společnosti žijí bídně, škudlí a potají plánuje i zrušit každoroční navyšování důchodů, existuje východisko! Pokud totiž máte vysoké náklady na bydlení a nízký důchod, můžete dostat příspěvek.

Zažádat si o něj můžete na vašem úřadu práce, a pokud vám vyhoví, přičtete si k důchodu klidně několik tisíc měsíčně. Právě pro ty, kteří sotva vyjdou s příjmy, či se dokonce zadlužili, je příspěvek pomocí, kterou potřebují. Navíc se oproti loňskému roku zvýšil. Spočítejte si s Aha!, zda na něj máte nárok!

1. Zjistěte, jestli jsou vaše náklady na bydlení (nájem či příspěvek do fondu oprav včetně plateb za energie apod.) vyšší než 30 procent (v případě Prahy 35 procent) vašeho čistého měsíčního příjmu. Je to první podmínka pro získání příspěvku.

2. Normativní náklady (viz tabulky vpravo) jsou přiměrenou útratou za bydlení podle velikosti obce či počtu lidí v domácnosti. Pokud platíte stejně anebo méně než je částka v tabulce, máte na příspěvek nárok.

3. Od měsíční částky, kterou platíte za bydlení, odečtěte váš čistý měsíční příjem vynásobený koeficientem 0,3. Násobte koeficientem 0,35, pokud bydlíte v Praze.

4. Výsledkem bude měsíční příspěvek na bydlení, na který máte nárok, a o nějž si můžete zažádat na vašem úřadu práce. Řádově získáte tisíce korun měsíčně.

Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90: Seniorům radíme každý den! Nejvíce je trápí bydlení!

Jaké jsou nejpalčivější finanční problémy, s nimiž se potýkají senioři v Česku?

„Jedním z nejčastějších jsou vysoké náklady na bydlení. Často se také objevuje téma malé nabídky práce a přivýdělku. Nabídka je totiž nejen malá, ale zároveň jde také o mnohem nižší úroveň práce, než ta, kterou jsou senioři schopni vykonávat.“

Jak se dá pomoci těm, kteří řeší právě drahé bydlení?

„Každá situace je individuální, takže nelze poskytnout univerzální soubor rad. Většinou ale poradíme zažádat o příspěvek na bydlení anebo o doplatek v případě sociální nouze. Tyto žádosti pak vyřizují úřady práce. Senioři, kteří této administrativě nerozumí, v naší organizaci dostanou zdarma sociální a právní poradenství.“

Kdy mají senioři právo na příspěvek na bydlení?

„Když zhruba více než třetina jejich příjmu jde na nájem anebo na náklady bydlení v družstevním bytě. Na rozdíl od ostatních lidí, kterým je vyplácen příspěvek jen 7 let, není doba jeho vyplácení domácnostem, v níž žijí jen lidé nad 70 let, časově omezená.“

Považuje vaše organizace výši těchto příspěvků za dostatečnou?

„Příspěvek je zcela individuální a závisí na příjmech seniora, na výši jeho nákladů na bydlení a dalších faktorech. Takže předpisy myslí na všechno. Obecně se ale často objevují případy, kdy ani příspěvek nepomůže dostatečně. Byli bychom proto samozřejmě rádi, kdyby byl vyšší.“

Kde jinde si mohou důchodci zažádat o peníze?

„Některá města a také městské části Prahy poskytují vlastní příspěvky pro seniory v sociální nouzi. Je proto potřeba se informovat na úřadě.“

Lze si zvýšit už vyměřený důchod, anebo alespoň požádat o jeho přehodnocení?

„Ani zde není úplně prohráno. U Správy sociálního zabezpečení totiž lze požádat o přepočítání vyměřeného důchodu. Je ale dobré na to myslet i předem. Výši důchodu totiž pozitivně ovlivní co nejpozdější odchod ze zaměstnání, a také seniorům doporučujeme se pokusit o nějaký, i malý, přivýdělek k důchodu. Kromě kapesného jim to zároveň pomůže zůstat aktivními členy společnosti.“

Mnoho seniorů žijících o samotě se potýká s nefungujícímispotřebiči a dalšími škodami. Kde mají požádat o pomoc, která by je takříkajíc »neoškubala«?

„Nemáme informace o tom, že by existovalo nějaké občanské sdružení, které se systematicky věnuje pomoci seniorům s těmito běžnými starostmi. Při výběru opravářů a dalších služeb je proto pro seniory důležité se spolehnout na doporučení známých či rodiny, kde je pak možné vyjednat nějakou slevu.“

Trápí vás finanční problémy nebo potřebujete poradit v sociální oblasti? Nevíte, jak komunikovat s úřady?

Zavolejte na Senior telefon sdružení Život 90, linka je k dispozici 24 hodin denně zdarma. 800 157 157.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.