Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 28. března 2015

Svátek slaví Soňa, zítra Arnošt

Voda se valí! Lidé se děsí: Zase povodně!

Lipence včera Berounka málem odřízla od okolního světa.
Lipence včera Berounka málem odřízla od okolního světa.

ČR – Zase takové vody! A není se kam skrýt. Třeba z hráze Hracholusek na Plzeňsku se valí skoro 125 kubíků vody za sekundu – celoroční průměr je zde přitom jen osm kubíků za sekundu! Voda s obrovským hučením protéká dvěma přepady a stále stoupá. Podobná situace je ve středních Čechách – na Berounce, Vltavě a na dalších řekách.

Lidé se bojí. Nikdo neví, zda se zase nebudou opakovat obrovské záplavy. Pršet má totiž i nadále...

Západní Čechy
Hladina Hracholuské přehrady včera dosáhla rekordní výšky – o 3,5 metru překročila běžný stav. „Máme tu nejvíc vody, co pamatuju,“ říká hrázná Danuše Kašparová. Voda už tady zatopila několik chat, pod vodou je i část pláže. „Úplně zmizela cesta kolem vody i lávka k parníku, z vody čouhají jen značky. A z budky, kde se prodávají vstupenky na vodní atrakce, kouká jen špička střechy,“ říká jeden ze zaměstnanců místního kempu.

Ještě hůř jsou na tom ale lidé v Rokycanech, hlavně ti z ulice Ke koupališti poblíž Padrťského potoka. Voda tady nemilosrdně brala všechno, co jí stálo v cestě. „Voda přijde vždycky v noci, už jsem přemýšlela, že dům prodám, ale kdo by ho koupil, když tu je každou chvíli povodeň,“ říká zoufale žena z protějšího domu. V prodejně sanitární keramiky v Rokycanech majitel Milan Stumpf jen nevěřícně kroutil hlavou. „Na dvoře byl až metr šedesát vody, vzorkovna i sklad jsou úplně zatopené,“ vypočítává. „Škody odhadujeme na 3,5 až 4,5 milionu,“ dodává obchodník.

Střední Čechy
Rozvodněná Berounka ukazovala svoji moc v Lipencích na okraji Prahy. Několik desítek obyvatel z Dolních Černošic zůstalo včera uvězněno ve svých domech. Řeka je odřízla, protože zatopila jedinou příjezdovou cestu. Berounkou protékala asi pětiletá voda, která se z břehů vylila do polí mezi Lipencemi a Radotínem.

Autoři: ZPRAVODAJOVÉ AHA!
Foto Aha!: Hana KALVACHOVÁ,Jana OPATRNÁ

reklama

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.