Syn legendárního kriminalisty Karel Kalivoda (66) šokuje: Mašínům pomohla StB! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Syn legendárního kriminalisty Karel Kalivoda (66) šokuje: Mašínům pomohla StB!

Karel Kalivoda
Karel Kalivoda (Karel Kalivoda, ČTK, Josef Mašín)

Bratři Mašínové o svém útěku za svobodou, ke které se v roce 1953 doslova prostříleli, tvrdí: „Nemohli jsme jinak! Byla to sebeobrana!“ Hlas z druhého tábora ale zní: „Vražda byla a zůstává vraždou!“

To si myslí i Karel Kalivoda (66), syn jednoho z legendárních pražských kriminalistů Karla Kalivody, který mordy spáchané partou Mašínů tehdy šetřil. Těžko chápe fakt, že premiér Mirek Topolánek Ctiradu a Josefu Mašínovým a Milanu Paumerovi před pár dny předal premiérský řád. A také říká: „Jejich útěk posvětila Státní bezpečnost!“

Pane Kalivodo, jaký máte názor na útěk Mašínů?
„Je to rozporuplná záležitost. Když se to tenkrát v padesátých letech dělo, byl jsem kluk. Dneska to znám od starých policajtů a řeknu vám, že se kvůli tomu vždycky hrozně hádali.“

Kdo a proč?
„Státní bezpečnost s kriminálkou. Táta mi vyprávěl, že prý » stáťáci« ještě předtím, než se to stalo, vyšetřovali Ctirada Mašína pro přípravu útěku za hranice. Tenkrát přitom každého zadrženého vyfotografovali a vzali mu otisky prstů. Když pak byli v jednapadesátém zavražděni ti dva příslušníci VB na strážnicích, kriminálka tam zajistila samozřejmě i daktyloskopické stopy. Tehdy to byl extra zločin, takže se procházela celá daktyloskopická sbírka. Shodnost s otisky ale nikdo nezjistil. Jenže když pak v Německu chytili ty dva z pětičlenné party Mašínů, a oni pak vypovídali, nebyl problém zajistit i všechny podrobnosti. Mimo jiné i to, že Ctirad byl vyšetřovaný a dokonce zavřený za nějakou přípravu útěku. Kriminalisté (Veřejná bezpečnost) se pak ptala estébáků: Byl vyšetřovaný, tedy musel být fotografovaný a vzali jste mu otisky. Jak to, že shodnost při porovnávání sbírky v souvislosti s vraždou policistů nevyšla? Ukázalo se, že někdo ze stáťáků měl Ctiradovy otisky a fotky v šuplíku...“

Proto chyběly v té sbírce...
„No právě. Kriminalisté by při porovnávání zjistili, že stopa vede k Mašínovi. Staří zkušení kriminalisté – Zahrádka, táta, Sedlmajer a další »stáťákům« tvrdili: Nechali jste je utéci schválně!“

Co k tomu říkal konkrétně váš otec?
„Že daktyloskopické karty nikdo z Bartolomějské skutečně neodeslal. Kdyby se to stalo, nemuselo k těm jejich vraždám v Německu vůbec dojít. Hranice by nepřešli, chytili by je dřív.“

Proč jejich karty zůstaly v šuplíku? Chtěla StB Mašíny získat jako svoje agenty?
„Kdo to může vyloučit?“

Nikdy se to nešetřilo?
„Snaha byla hned po listopadu 1989. Tehdy městský státní zástupce řekl, že spisů kolem kauzy bratrů Mašínů je tolik, že by se jimi muselo zabývat padesát lidí. Nebyl zájem, aby se na to přišlo, aby se to odtajnilo. Ostatně byl by to pěkný průšvih.“

Co si myslíte vy?
„Dalo by se to dohledat. V těch materiálech existuje i požadavek na Kriminalistický ústav, aby veškeré daktyloskopické stopy z místa zavražděných policistů porovnali se sbírkou. Určitě je ve spisech i záznam, kdy byl Ctirad Mašín zadržen pro pokus o opuštění republiky a v ten den, kdy byl zadržen, musel být i fotografován a daktyloskopován. Přišlo by se na to. Anebo přinejmenším na neobvyklost celého postupu vyšetřování té vraždy.“

Mašínové tvrdí, že vraždili v sebeobraně. Lze brát jako sebeobranu, když je zastřelen odzbrojený člověk? Pistoli služebně u sebe přece tenkrát měl každý pokladník, který přivážel na pracoviště výplaty...
„Co vám mám jako policajt říct? Zeptám se: Co je to za odboj, když přepadnou auto s prachama, zabijou účetního nebo nějakého pokladníka, peníze ukradnou a pak jim za to někdo dá vyznamenání?“

Jak to bylo s tím podřezaným policistou?
„Přišli za ním s legendou o dopravní nehodě. Uvěřil. Omámili ho chloroformem a svázaného ho tam nechali ležet, ukradli zbraně. Už byli v autě, když se tam Mašín ještě vrátil a podřízl ho.“

Jak se to tak přesně vědělo?
„Shodili je ti dva zadržení členové party. I to by se dalo najít ve spisech. Ještě něco bych podotkl. Nedávno byl v televizi rozhovor s Paumerem. Na otázku, proč policistu omámili chloroformem a ještě svázali, než mu uřízli hlavu, odpověděl, že to vyšetřovala na místě StB a svázali ho oni. Taková kravina! Představte si, jak estébáci přijdou na podřezaného policajta a začnou ho svazovat… V tratolišti krve, člověka s podříznutým krkem svážou a nechají ho tam. Taková blbost! Podrobnosti jsou právě v tom spisu. Oba kluci, co je v Německu chytili, všechno vypověděli.“

Myslíte, že se o ten spis ještě bude někdo zajímat?
„Myslím, že ne. To by byl malér. Potvrdilo by se, že nešlo o nějaký ozbrojený odboj, ale o docela obyčejnou lumpárnu. Kluci prostě chtěli zdrhnout na Západ. A ti policisté, co by mohli dosvědčit, jak to všechno tenkrát bylo, jsou většinou už mrtví. Na to hodně lidí spoléhá.“

Akce skupiny bratří Mašínů

Září 1951 – Bratři Mašínové se vloupali do policejních stanic. Jednoho příslušníka SNB zastřelili, jednoho omámili a podřízli mu krk.

2. srpen 1952 – Přepadli auto s výplatami. Josef Mašín zastřelil pokladníka Josefa Rošického. Zmocnili se 900 tisíc korun, za které si údajně koupili silné motorky.

15. srpen 1952 – Ctirad Mašín byl odsouzen za pokus o útek z Československa. Rok a půl si odpykal v uranových dolech v Jáchymově. Další rok mu byl amnestií prominut.

1953 – Josef Mašín pobyl několik měsíců ve vyšetřovací vazbě.

Říjen 1953 – Při ilegálním přechodu přes NDR do Západního Berlína usmrtili bratři v přestřelce tři východoněmecké policisty. S Mašíny utekl i další muž Milan Paumer.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.