Šéf komise Kováčik (KSČM): Neřeknu vám, kdo to schválil | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Šéf komise Kováčik (KSČM): Neřeknu vám, kdo to schválil

Šéf komise Pavel Kováčik.
Šéf komise Pavel Kováčik. (Foto ara)

Nezlevnili jsme si jídla, ale zápis ze schůze vám neukážu. Jako chytrá horákyně mluvil v rozhovoru s Aha! o aféře laciných pokrmů ve sněmovní kantýně Pavel Kováčik (62, KSČM) – šéf poslaneckého klubu »rudých« a také předseda Stálé komise pro práci Poslanecké sněmovny, která snížila přirážku ceny, za niž si zákonodárci mohou pochutnat...

Velká mediální pozornost se strhla po posledním hlasování Komise pro činosti Kanceláře Poslanecké sněmovny. Tam jste si schválili zlevnění jídla.
„O žádném zlevňování jídel jsme nehlasovali.“

O co tedy šlo? Můžete nám ukázat zápis z té uvedené schůze, abychom se mohli sami přesvědčit?
„To jednání bylo uzavřené, a stejně tak i ten zápis je neveřejný a je to tak uvedeno v jednacím řádu Sněmovny. Ukázat vám ho proto nemůžu, a vy ho uvidíte jen pokud některý z dalších poslanců v komisi poruší to pravidlo a zápis vám předá. Podle zkušeností se ale nejspíš se někdo takový najde.“

Vaši kolegové říkali, že ten zápis nejprve nebyl vypracovaný a pak že ho nemohli dostat, protože tam chyběl váš podpis.
„Ano, já se tam musím jako předseda komise pro práci kanceláře Poslanecké sněmovny podepsat, abych ověřil pravost.“

A už jste se podepsal?
„Něco jsem podepisoval, ale nevím co.“

Ale když ověřujete pravost, tak to musíte číst, to byste nejspíš věděl, že jste četl zápis, který asi není úplně krátký...
„I kdybyste ten dokument viděli, opravdu tam nic o zlevňování jídla není. Šlo o kompenzaci, aby ty ceny jídel mohly zůstat stejné, protože se zdražily suroviny.“

Jenže obyčejnému lidu se na základě dražších surovin zdraží jídlo v restauracích, není to nefér?
„Poslanecké restaurace fungují také jako závodní stravování pro zaměstnance Poslanecké sněmovny, a pokud vím, zvýhodněné stravování pro pracovníka mají ve všech podnicích. A dokonce ze zákona...“

Jenže s těmi pracovníky se svezou i poslanci s vysokými platy. A ti zaměstnanci nejsou. Vytvářejí si vakuum levných jídel, odtržené od skutečného světa..
„Opravdu si myslím, že ten humbuk je zbytečný. Taky chodím i do normálních restaurací mezi lidi. Navíc já odtržený od reality určitě nejsem, dokonce jsem i fyzicky pracoval. Po revoluci mi nezbylo nic jiného, než pracovat manuálně v zemědělském družstvu. Pracoval jsem u krav, také jsem je dojil.“

Tak musíte pochopit, že naši čtenáři chtějí vědět, jak to s vaším zlevňováním jídla bylo.
„Vůbec se to netýkalo hlavních jídel, ale spíš těch vedlejších, jako jsou například rakvičky. Proto se tady ve Sněmovně mluví o Rakvičkové aféře.“

Jenže my jsme ty ceny viděli a některá jídla se zlevní, i když jste o hlavních chodech nehlasovali, měnili jste ceny příloh, které na ta hlavní jídla mají vliv.
„Myslím, že ten mediální humbuk je zbytečný, chodí nám teď sprosté dopisy, to bych nemohl číst snad ani po 22. hodině. To by bylo jen samé pípání, kolik je tam sprostých slov... A naši kolegové, kteří o těch různých věcech média informují, si neuvědomují, že poškozují nás všechny, celý parlament. I ty zaměstnance, kteří mají nízké platy a zvýhodněné stravování potřebují. Navíc teď už je to téma minulostí – ve čtvrtek vedení sněmovny schválilo, že poslanci o cenách jídla už nikdy hlasovat nebudou...“

Ano, ale pořád máte pravomoc si hlasovat o výši svých platů, a v tom také skromní nejste. Platy si navyšujete za předsednictví komisí, výborů, podvýborů i delehací, základní plat poslance nemá skoro nikdo...
„To je pravda, ale od lékaře, který vás operuje, také očekáváte dobrý výkon a musí za to být dobře zaplacen podobně jako další odborníci. Stejně tak od nás očekáváte dobré zákony. A já říkám, že práci poslance by se měl každý věnovat naplno a nemít ještě třeba navíc nějaké další funkce mimo Poslaneckou sněmovnu, věnovat se činnosti poslance opravdu intenzivně.“

Nenahrál jste si s těmi zákony tak trochu na směč? Stále se dozvídáme o nějakých legislativních nedodělcích.
„To ano, ale jak říkám, od reality odtržený nejsem. Nejen já, ale i další poslanci chodíme pořád mezi lidi, a oni se nám svěřují se svými problémy, které chtějí řešit. A co můžeme udělat? Odhlasujeme zákon, který jim v jejich problémech pomáhá.“

Kauza Aha! aneb Obědy za »pade«
Co se dosud událo?

*Na konci května komise, již vede Kováčik, odhlasovala, aby se přirážka k ceně některých pokrmů ve sněmovních restauracích snížila z 50 procent na 40 procent. Tím se cena již tak laciných jídel, kdy se dá v pohodě najíst i za padesát korun, může ještě o pár korun snížit.

*Na informaci zareagovalo Aha! a začalo situaci monitorovat a politiky tlačit, aby převzali zodpovědnost. Někteří členové 18 hlavé komise, která rozhoduje o chodu komory, navíc řekli, že na hlasování nebyli přítomni, protože bylo skryto v nedůležitě vypadající sekci návrhů.

*Až ve středu vydal šéf Sněmovny Radek Vondráček ( ,ANO) prohlášení, v němž řekl, že je špatně, aby si poslanci sami určovali ceny jídel. Tuto kompetenci přenesl rovnou na Kancelář Poslanecké sněmovny, tedy na úředníky. Snížená přirážka však zůstane. Dle Vondráčka ale díky ní jídlo nezlevní, jen vzhledem k rostoucím cenám surovin zůstanou ceny stejné. Všem ostatním návštěvníkům restaurací z řad normálních lidí však pokrmy zdraží...

Kolik berou nadlidi*:
Předseda Sněmovny 203 600 Kč
Místopředseda Sněmovny 144 700 Kč
Předseda poslaneckého klubu od 106 700 do 121 437 Kč
Řadový poslanec 75 900 Kč

*Jde o hrubý měsíční plat. K němu náleží také náhrady na dopravu, reprezentaci apod. v řádu desítek tisíc korun.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.