Obtěžování à la Me Too? Ženy z české politiky: Chlapi se klaní až k zemi! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Obtěžování à la Me Too? Ženy z české politiky: Chlapi se klaní až k zemi!

Karla Šlechtová  (40, ministryně obrany za ANO)
Karla Šlechtová (40, ministryně obrany za ANO) (Foto Aha! – Mária Rušinová, ČTK, ara)

Vypadá to, že se dnes mužská část politické scény skládá z hotových kavalírů. Jak se v anketě Aha! svěřily političky, nečelí žádným uslintaným vtípkům. A to si ještě v dobách dřevních poslankyně stěžovaly! Čtěte jejich zpovědi o tom, jaké to je být dnes žena v politice.

Otevřeně o tom, o čem se ženy jen nerady mluví, promluvilo pro Aha! pět českých političek. Prozradily, že přímou zkušenost s obtěžováním žádná z nich nemá, různé incidenty ale zažily. A libují si také, jak s nimi jejich kolegové v politice pěkně jednají.
V minulosti tomu ale tak vždy nebylo. „Například Vítězslav Jandák. Neuvěřitelné chování řeznického psa. Lidovost v tom nejhorším smyslu, která se promítala i do jeho vztahu k ženám – nezdravá koketerie a absolutní hulvátství,“ vzpomínala před osmi lety někdejší »zelená« poslankyně Kateřina Jacques (46).

Anketa Aha!

1. Jsou ženské kvóty v politice správný krok?

2. Máte zkušenost s obtěžováním, jako ženy, které se přihlásily ke kampani Me Too?

3. Berou vás mužští kolegové jako rovnocennou partnerku?

Markéta Pekarová Adamová (33, poslankyně TOP 09)

Vizitka: Svou politickou kariéru spojila v roce 2009 s novou stranou Miroslava Kalouska (57, TOP 09). Na rozdíl od něho ale ideje prosazuje bez nadávek a ran svým kritikům.

1. „Ne. Dlouhodobě jsem vytrvalý zastánce toho, že nemá rozhodovat pohlaví. Kvóty jen degradují ty ženy, které se do politiky dostanou na základě svých kvalit a kompetencí.“

2. „Naštěstí nemám. Nezlehčuji vůbec toto téma, ale myslím si, že ve chvíli, kdyby se mi to stalo, bych nepotřebovala nějakou kampaň, abych to oznámila.“

3. „Vnímám to, že ano, ale do hlavy jim nevidím. Nicméně nikdy jsem se nesetkala s nějakým a priori despektem kolegů, kteří by hráli na to, že oni jako muži jsou lepší. Přišlo by mi smutné, kdyby to tak bylo.“

Andrea Brzobohatá (46, poslankyně za ANO)

Vizitka: Ve Sněmovně zasedla v roce 2017, předtím se 20 let věnovala reklamě. V roce 2010 jí kvůli meningitidě museli amputovat nohy.

1. „To si nemyslím. Podle mě by to ale určitě chtělo mít v politice víc žen, protože šíří pozitivní energii. Muži s tím mají trochu problém.“

2. „Nemám, vůbec ne. Myslím si, že je to trochu přeceňovaná věc. Člověk aby se bál dát někomu při pozdravu pusu, aby to někdo potom takto nepoužil.“

3. Určitě, nejenom mužští, ale i ženské kolegyně. Musím říct, že mít handicap je někdy i na výhodu. Vím, že ta daň za to je vysoká, ale ke mně se všichni chovají uctivě, otevírají mi dveře, nosí kafe.“

Karla Šlechtová (40, ministryně obrany za ANO)

Vizitka: Když byla ministryní pro místní rozvoj, řešila pohřebnickou novelu a nastěhovala si do kanceláře rakve. Teď o sobě tvrdí, že má větší koule než mnozí generálové.

1. „Kdyby byla skutečná rovnoprávnost, byly by jakékoliv kvóty zbytečné. Ale jak i na mně vidíte, výjimky se najdou. V minulé vládě jsem jako jediná pro kvóty nehlasovala.“

2. „Já takovou zkušenost naštěstí nemám. A je jasné, že zjednat pořádek si dovedu.“

3. „Jak kdo a jak kdy. Pokud má někdo problém s tím, že jsem jako ministryně obrany žena, je to jeho problém, ne můj.“

Olga Richterová (33, poslankyně Pirátů)

Vizitka: Ve Sněmovně je i se svým bratrem, Mikulášem Ferjenčíkem (31, Piráti). Je vystudovaná tlumočnice a kvůli malému vzrůstu potřebuje ve Sněmovně stupínek.

1. „V Pirátech se snažíme ženy podporovat jinak než kvótami – třeba chceme zavést hlídací koutky anebo nedělat zásadní rozhodnutí večer a tak. Nemyslíme si, že kvóty jsou dobrá cesta.“

2. „Až tehdy jsem si uvědomila, kolik věcí se mi v životě stalo, co nebyly zásadně traumatizující, ale byly nepříjemné. Jako odhalující se pán před dívčím internátem, když jsem studovala.“

3. „Mám malé dítě. Spousta lidí se proto ptá, jak to zvládám, a cítím podporu a sympatie. Líbí se mi, jak se snaží všichni ve Sněmovně zdravit. Obecně tam vládne snaha o co největší slušnost a zdvořilost.“

Kateřina Konečná (37, europoslankyně za KSČM)

Vizitka: Když v roce 2002 ve svých 21 letech usedla do sněmovních lavic, byla ze všech zákonodárců nejmladší. Později Konečná vyměnila český parlament za ten evropský.

1. „Nejsem pro striktnost těch kvót, někde jsou jistě vhodné, ale já jako politička mám ten názor, že opravdu ty schopné ženy se prosadí samy.

2. Já jsem ze severní Moravy a my se tam s těmito věcmi vyrovnáváme poměrně razantně. Mám zkušenost ze svého okolí a myslím si, že bychom na toto měli upozorňovat, stejně jako bychom měli poukazovat na domácí násilí, které je prostě realitou.“

3. „Nedám jim jinou možnost.“

44

Tolik je pro ilustraci poslankyň ve Sněmovně o 200 členech. Je to o 22 % a 5 více než v minulém složení komory.

Kampaň Me Too

Celosvětová kampaň má ženám, které mají zkušenost s obtěžováním ze strany mužů, dodat odvahu, aby se svým příběhem šly ven. Me Too (v překladu Já také) propukla poté, co se na hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina provalilo, že údajně obtěžoval či znásilnil několik hereček.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.