Překvapení vědci: VESMÍRNÝ VETŘELEC | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Překvapení vědci: VESMÍRNÝ VETŘELEC

Oumuamua neboli posel má tvar doutníku, dlouhý je asi 400 metrů.
Oumuamua neboli posel má tvar doutníku, dlouhý je asi 400 metrů. (Foto Profimedia.cz)

To tu ještě nebylo. Kolem našeho Slunce poprvé v historii proletělo vesmírné těleso z jiné sluneční soustavy! Astronomové věří, že jim objev tohoto mezihvězdného návštěvníka, jehož pojmenovali Oumuamua (havajský výraz pro posla) pomůže zjistit víc o utváření cizích slunečních soustav a jejich planet.

Astronomové dnes znají na 750 tisíc komet a asteroidů, Oumuamua je však prvním objektem, který nepochází z naší sluneční soustavy. Podobní vetřelci podle vědců prolétají kolem Slunce pravidelně, vzhledem k jejich velikosti je však obtížné je najít.

Doutník

Průlet asteroidu Oumuamua však vědci zachytili. I díky jeho neobvyklému tvaru připomínajícímu doutník. Na délku měří asi 400 metrů, na šířku kolem 40 a zvláštní je i skutečnost, že rychle rotuje kolem vlastní osy – jedno otočení trvá 7,3 hodiny. Oumuamua k nám přilétl nejspíš ze souhvězdí Lyry, tedy zhruba z oblasti, kde na obloze září jasná hvězda Vega. Podle expertů putoval asteroid Mléčnou dráhou stamiliony let, než se dostal do naší sluneční soustavy. Tu už ovšem zase opustil, nejblíže Zemi byl 14. října, minul ji ve vzdálenosti 24 milionů km.

Kov či kámen

Oumuamua je dle expertů nejspíš husté, kamenné či dokonce kovové těleso bez vodního nebo jiného ledu v blízkosti povrchu. Tím se celkem podobá některým asteroidům naší sluneční soustavy, což je zásadní. Naznačuje to totiž, že složení planet, jako jsou ty naše, by mohlo být typické i pro jiná místa naší galaxie.

Expert z NASA: Konečně!
„Desítky let jsme si mysleli, že takovéto objekty z jiného světa se mohou vyskytovat poblíž naší sluneční soustavy. Teď máme konečně jasný důkaz, že opravdu existují. Tento objev otevírá nové možnosti studia utváření slunečních soustav mimo tu naši.“
Thomas Zurbuchen, NASA

Český astronom Petr Scheirich:  Záhadou je i tvar

Čím je pro astronomy planeta zajímavá? Deníku Aha! ji přiblížil Petr Scheirich z oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR.

Čím je tedy mezihvězdná planeta zajímavá?

„Tím, že jsme dosud nepozorovali žádný podobný objekt, protože všechny podobné objekty, které pozorujeme, pocházejí z naší sluneční soustavy. Zatímco tohle je objekt, který přiletěl z venku. Pravděpodobně vznikl u nějaké jiné hvězdy.“

Jaký má tvar?

„Má velmi protažený tvar, mnohem protaženější než všechny ostatní podobně velké asteroidy, které pozorujeme v naší sluneční soustavě, takže to je taky trochu záhada.“

A co složení planety?

„To připomíná složení objektu naší sluneční soustavy, ale těch úplně nejvzdálenějších komentárních jader a podobných objektů. Tyhle objekty mají v sobě hodně ledu a dalších lehkých látek. To znamená, že když se dostanou blíže ke slunci, tak se z nich uvolní, takže proto je běžně pozorujeme jako komety, protože z nich něco uniká. Tady z toho objektu neuniká nic, přestože to vypadá, že by měl mít podobné složení, což je další zvláštnost.“

Co znamená pojmenování planety Oumuamua?

„Tohle jméno je v havajštině, protože byla objevena dalekohledem, který stojí na Havaji. Znamená to něco jako posel, který k nám přilétl z daleké minulosti.“



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.