Radí vám největší lékařské kapacity Česka! Velký seriál deníku Aha! – díl XXVI. Rakovina! Smrt? Ne, my žijeme! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 28. března 2024

Svátek slaví Soňa, zítra je Velký pátek / Taťána

Radí vám největší lékařské kapacity Česka! Velký seriál deníku Aha! – díl XXVI. Rakovina! Smrt? Ne, my žijeme!

Helena Dvořáková
Helena Dvořáková (Aha!: Martin Pekárek, Josef Mašek)

PRAHA – Rakovina prsu! Každá žena se při vyslovení těchto dvou slov vyděsí, přesto si většina z nich říká: Rakovina se mě přeci netýká, cítím se dobře, nic mi není. Ročně u nás ale nádorem prsu 5628 žen onemocní.

Rakovina prsu! Každá žena se při vyslovení těchto dvou slov vyděsí, přesto si většina z nich říká: Rakovina se mě přeci netýká, cítím se dobře, nic mi není. Ročně u nás ale nádorem prsu 5628 žen onemocní... „Základem léčby je zachytit nádor v časném stadiu, pak je mnohem vyšší pravděpodobnost dosažení dlouhodobého výsledku léčby. Zároveň není nutnost u všech žen v časném stadiu odstranit celý prs,“ popisuje docent Luboš Petruželka. Přesto na preventivní kontroly na mamograf chodí jen třicet procent žen. Helena Dvořáková (61) a Stanislava Danielová (46) jsou příkladem, že se preventivní prohlídky a samovyšetření prsů vyplatí! Nejsou ve skupině 1939 žen, které ročně na rakovinu prsu zemřou…

Helena Dvořáková (61):
Už jsem psala závěť!

Helena Dvořáková (61) onemocněla v šestapadesáti letech. Na mamograf chodila pravidelně, měla na bezplatné vyšetření nárok každé dva roky. „Stále bývalo všechno v pořádku, z ordinace jsem odcházela v klidu. Jednou mi ale přišel dopis, že se mám dostavit na další vyšetření,“ začíná vyprávět v rozhovoru pro Aha! Helena.„Šla jsem znovu na mamograf a ultrazvuk prsu. Lékařka mi našla útvar 8 mm velký. Objednala mě na biopsii, aby se vyšetřením podezřelé tkáně potvrdilo, že je vše v pořádku. Byla jsem v klidu, myslela si, že to nic nebude. Ale ono to bylo...“

Pak jste dostávala chemoterapii?
„Chemoterapii ani ozařování jsem podstupovat nemusela. Díky bohu jsem neměla zhoubnými buňkami zasažené uzliny, dostávám jen hormonální léčbu, a musím zaklepat, prozatím se těším dobrému zdraví.“

Jak často jste podstupovala preventivní vyšetření?
„Pracovala jsem ve zdravotnictví a měla pocit, že mě se rakovina přece netýká. Na mamograf jsem chodila zásluhou svého gynekologa. Je nesmírně pečlivý, až tak, že mi s tím někdy šel na nervy. Nikdy mi neopomenul včas napsat žádanku.“

Jak jste se cítila, když lékař řekl: Máte rakovinu?
„Strašně. Měla jsem pocit, že mám sečtené dny a musím sepsat závěť. Říkala jsem si: Mám rakovinu, už se z toho nemůžu vyhrabat. V noci jsem nespala hrůzou, co mě čeká, jak bude operace a léčba probíhat.“

Jak se o nemoci říká blízkým?
„Je to hrozný. Můj muž měl pocit, že mi nemůže pomoct. Povzbuzoval mě, ale viděla jsem, že trpí víc než já, byl bezradný. Oba jsme byli bezradní. Vozil mě na vyšetření, byl se mnou, ale pořád mu přišlo, že mi může pomoct jen málo.“

Jak jste se po operaci cítila?
„Dobře. Nádoru mě zbavili, další léčba nebyla potřebná. Jsem fyzioterapeut, měla jsem pocit, že musím po operaci cvičit, abych se brzy dostala do formy. Cítila jsem, že mi je den ze dne líp. Pak ale přišla stagnace, začala jsem být depresivní.“

Proč? Lékaři vám říkali, že máte vyhráno.
„Opravdu jsem měla pocit, že nemoc jsem jakž takž zvládla, protože když doktoři říkají, že to bude dobrý, tak to snad dobrý bude. Mě stresovalo to, že jsem nevěděla, co dál. Měla jsem ráda práci, ale nemohla jsem se tam vrátit, na rehabilitaci jsem stavěla těžké lidi po operacích na berle.“

Jak jste si poradila?
„Hodně mi pomohlo, že jsem začala docházet do Mammahelp centra, spolku žen po rakovině prsu. Začala jsem pro ně dělat skupinové cvičení, rehabilitaci, pomalu jsem se tam nechala vcucnout a teď tam dvakrát týdně chodím a předcvičuji.“

Co poradíte nemocným ženám?
„Ať se neuzavírají doma a jdou mezi lidi. Rakovina nás v jednu chvíli hodila na dno, ale každá nemoc vás trošku posílí, pokud ji překonáte. Opravdu…“

Stanislava Danielová (46):
Bylo mi teprve 38 let

Kus pořádného štěstí měla i Stanislava Danielová (46) z Prahy. Když rakovinou prsu onemocněla, bylo jí teprve osmatřicet! Byla ve věku, kdy pojišťovny ještě vyšetření ženám na mamografu neproplácí, a přesto přišla k doktorovi včas…

Samovyšetřování

„Pravidelně jsem chodila ke gynekoložce a průběžně, ale ne pravidelně, jsem si prsy vyšetřovala. Jednou po dovolené jsem si nahmatala bulku. Hned jsem se objednala na mamograf,“ začíná vyprávět svůj příběh o boji s rakovinou Stanislava.

Rakovina? Já ne!

„Z mamografu jsem šla na sono a pak hned na první odběry – biopsii. Všechno se událo během čtyř dnů,“ popisuje žena, která si odmítala připustit, že by měla být nemocná. „Bylo mi osmatřicet, měla jsem šestnáctiletou dceru, skvělé postavení v práci, doma s manželem spokojený život. Nepřipouštěla jsem si, že bych zrovna já mohla dostat rakovinu,“ říká. Po odběru podezřelé tkáně z prsu čekala na slíbený telefon z nemocnice. „Zazvonil, ale neřekli mi, že je všechno v pořádku, ale abych se stavila pro výsledky. Celou noc jsem ve skrytu duše doufala. Ráno jsem se dozvěděla, že jde o zhoubný nádor…“ vzpomíná Stanislava.

Prso mi zachránili

S výsledky zamířila na onkochirurgii, do čtrnácti dnů podstoupila chemoterapii. „Dostala jsem čtyři, pak jsem teprve absolvovala operaci. Můj lékař už v té době praktikoval metodu, při níž jsem nepřišla o celý prs. Odstranil mi pouze jeho jednu čtvrtinu a mízní uzliny, aby se nemoc nemohla šířit dál. Po operaci jsem dostala osmadvacet dávek ozařování a další čtyři chemoterapie,“ popisuje Stanislava.

Pracovat nešlo

„Zpočátku jsem do práce chodila, ale zjistíte, že osm hodin nevydržíte. Zkrátila jsem si pracovní dobu na čtyři, ale když jste čerstvě po chemošce, nemáte sílu. Vnitřně si říkáte: To musím dokázat, ale tělo nemůže,“ popisuje.

Jak to říct rodině?

Větší strach než ze samotné rakoviny měla o to, jak se k její nemoci postaví dcera. „Bylo jí šestnáct, bála jsem se, aby nezačala mít sama problémy, třeba ve škole. Manžel i dcera mi nakonec byli největší oporou, říkali: Jsi nemocná, ale uzdravíš se.“

Nemoc v mladém věku

„Obě babičky měly rakovinu prsu, ale nikdy jsem tomu nepřikládala žádný důraz. Byly to přece babičky, ne maminka. Mám dědičnou dispozici,“ říká Stanislava, která už nyní svou třiadvacetiletou dceru bere na pravidelné kontroly.

Prsa jsou tabu?

„Od onemocnění se přátelím s lidmi ze sdružení Mammahelp, kde se schází ženy s rakovinou prsu. Poznala jsem ženy, které nemoc mnohem hůř prožívaly. Snažím se holky povzbudit, abychom furt viděly světlej cíl. A ve volných chvílích pomáhám na akcích zaměřených na prevenci. Moji rodiče přede mnou nikdy o samovyšetřování nehovořili. A před babičkou, když se řeklo slovo prsa, okamžitě říkala: O tom se přeci nemluví. My ale musíme mladým slečnám říkat, aby se vyšetřovaly, protože tak se dá předejít úplně všemu...“ dodává Stanislava, která letos slaví osmé výročí od operace.

Jedna prohlídka za život nestačí

„Rakovina prsu je onemocnění, které je z pohledu moderní medicíny možné prevencí včas odhalit. V České republice probíhá screening nádorů prsu, speciální rentgenové, tzv. mamografické vyšetření,“ říká docent Luboš Petruželka.

Každá žena od pětačtyřicátého roku věku má na vyšetření jednou za dva roky nárok zdarma, žádanku napíše praktický lékař nebo gynekolog. „Bohužel na prevenci přichází jen asi třicet procent žen,“ uvádí docent Petruželka. Další důležitou prevencí je pravidelné samovyšetřování, nejlépe jednou za měsíc. „Někdo je zpochybňuje, ale k zachycení jakékoli změny v prsu je důležité. Mělo by se dělat v období po menstruaci a v případě jakékoli změny navštívit okamžitě lékaře, i kdyby se nakonec mělo ukázat, že šlo o zbytečnou návštěvu,“ tvrdí docent Petruželka, který upozorňuje, že každá prevence by měla být pravidelná. „Jedno vyšetření na mamografu za život opravdu nestačí, život ženě nezachrání. Musí chodit v pravidelných intervalech.“ dodává docent Petruželka.

Růžová proti rakovině!

V městech České republiky se do konce května objevuje růžový autobus, kde se ženy mohou dozvědět informace o možnostech prevence rakoviny prsu. Vše o mamografickém a sonografickém vyšetření. V autobusu mohou navíc ženy, které nemají ještě nárok na bezplatné vyšetření, získat poukázku od Avon Cosmetics na dvousetkorunovou slevu na vyšetření. Poukaz je možné získat i na bezplatné telefonní lince proti rakovině prsu: 800 180 880.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.