Švec Lawart šije luxusní boty pro Gotta: 80 hodin za 50 000 korun! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Švec Lawart šije luxusní boty pro Gotta: 80 hodin za 50 000 korun!

Za tímto stolem usedá švec Erik Martin Lawart téměř denně na zhruba deset hodin.
Za tímto stolem usedá švec Erik Martin Lawart téměř denně na zhruba deset hodin. (Foto Aha! – Martin Sekanina, Erik M. Lawart)

Původně šil boty pro šermíře, od roku 1995 má ševcovský mistr Erik Martin Lawart (45) vlastní salon. Jeho boty, jejichž cena začíná na 50 tisících korun, obouvá i zpěvák Karel Gott (79) či politik Karel Schwarzenberg (81).

Než začal tvořit elegantní a dokonale padnoucí obuv pro běžné nošení, šil Erik Martin Lawart (45) na začátku 90. let šermířské boty pro film. Průprava se mu hodila. „Šiju pořád podle technologií, které vznikly v době renesance a používali je staří ševci,“ prozradil Lawart Aha!.

Cena bot, v nichž vyrážejí zákazníci do ulic, začíná na 50 tisících korunách. Za ty mají jistotu, že perfektně vyrobené boty vydrží i deset let. „Vždy se snažím udělat další zakázku lépe, než předchozí,“ řekl Lawart, v jehož botách se prochází třeba Karel Gott. Zatímco výroba běžně prodávané obuvi trvá zhruba 40 minut, na těch svých pracuje Lawart průměrně 80 hodin! „Během nich vznikne řemeslně dokonalé dílo, i proto stojí tolik,“ vysvětlil Lawart.

Vše začíná u představy zákazníka. Následují návrhy, výroba, zkoušení a dolaďování, tedy zhruba pět měsíců, než si v nich majitel vyšlápne. „Lidskou práci při výrobě poctivých bot nenahradí žádný stroj, je spíš na škodu,“ věří Lawart. „Bota je dílo v pohybu,“ uzavřel.

Číslo 1000
...po tolika ušitých párech bot přestal Lawart své výrobky počítat. Podle něj by každý muž měl mít alespoň několik základních párů ručně ušitých bot na míru pro různé příležitosti.

Předci se obouvali lépe
Překvapivé je, že naši předci se obouvali kvalitněji, než dnes my, obklopení výdobytky techniky. „Doslova revoluce se odehrála zhruba roku 1455. Od té doby lidé měli dobře šité, a hlavně opravitelné boty,“ uvedl Lawart s tím, že byli navíc zvyklí chránit obuv například dřeváky. Bez nich by na tehdejších cestách vzala brzy za své. „Kolem 90 % pracovních postupů ševců z té doby využíváme i my. A není důvod to měnit. Je to jako s houslemi, stále se vyrábějí jako před desítkami let,“ dodal Lawart.

Nejlepší kůže? Určitě z varana!
I výběr vhodného materiálu má své zákonitosti. Tradičním je hovězí kůže, ovšem ne ledajaká! „Kvalitní kůže na boty musí pocházet ze skotu chovaného nejméně 700 metrů nad mořem, kde je minimum hmyzu a parazitů, kteří by kůži poškodili,“ vysvětlil Lawart. „Neměly by tam být ani stromy či keře, které by kůži odřely.“ A jaký je ideální materiál? Například kůže varana a podobných ještěrů, nebo žraloka. „Zajímavě vypadá, je odolnější, protože je tvořena více vrstvami,“ dodal Lawart.



Přečtěte si
jiiiiillll...@...
11. 3. 2019 • 18:00

Unavený z neustálých pokusů o zhubnutí? Doporučuji nejlepší lék na hubnutí, pomohl mi > > > > www.Takeslim.Com

Zombie_1
11. 3. 2019 • 07:33

A kdy si naposledy Kája takové boty koupil? Asi je to už hodně dávno. Protože teď vypadá jako homeless, který nemá ani na kadeřníka.

tulip
11. 3. 2019 • 07:32

Ano,to je pro mne Mistr,Boty jsou to nádherné,zaslouží si velké B v názvu.Jinak těm dvěma zmiňovaným čochtanům stačí papírové boty do penálu.Pro ně dva ,je to škoda Mistrovy práce.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.