Emil Paleček (†88): Pohřbili nejslavnějšího českého vědce. To on naučil svět číst DNA! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Emil Paleček (†88): Pohřbili nejslavnějšího českého vědce. To on naučil svět číst DNA!

Profesor RNDr. Emil Paleček, DrSc.
Profesor RNDr. Emil Paleček, DrSc. (Foto Aha! – Jiří Nováček, Karel Kopáč, pro Aha! – Alois Kozubík)

Sbohem jednomu z nejslavnějších českých vědců dala rodina i veřejnost včera v Konventu Milosrdných bratří v Brně. Rozloučili se s biochemikem Emilem Palečkem (†88), který jako první na světě vymyslel, jak číst DNA pomocí elektrochemie.

Zakládající člen učené společnosti České republiky pracoval do poslední minuty života. „V sobotu byl v práci. V neděli šel na mši a pak plavat. V bazénu ho, bohužel, postihla mrtvice a v nemocnici v úterý 30. října zemřel,“ řekl vědcův syn Pavel Paleček, který je historikem.

Skromný výzkumník z Brna se navždy zapsal do dějin vědy. Jako první na světě vymyslel, jak číst DNA pomocí elektrochemie. Pro manželku, svoji studentskou lásku Evu, a syny Jana, Emila Michala a Pavla, byl šarmantním manželem a tátou. „Já si jej nesmírně vážím. Dokázal posunout vědění lidstva o milimetr dopředu,“ loučil se s tatínkem syn Pavel.

Víte, že...

...Palečkův objev vedl v 60. letech 20. století k založení nové vědní disciplíny – elektrochemie nukleových kyselin? Tehdy jeho práce předběhla dobu, a tak ji většina kolegů odmítala uznat, Nobelova cena za objev struktury DNA byla udělena až v roce 1962.

Prestižní vědecká ocenění Neuron a Česká hlava, kterých je držitelem.

Grygar: Je příkladem pro celé generace

Při rozloučení se Palečkovi poklonil i fyzik a astronom Jiří Grygar (82). „Jeho hluboká víra a tah na vědeckou branku mu byly vodítkem v době temna. Tyto vlastnosti si uchoval až do konce života. Stal se příkladem pro své žáky i celou současnou vědeckou generaci,“ ocenil vědce Grygar.

Uznání od Brna až po smrti

Ačkoliv Emila Palečka uznával celý svět, paradoxně se nikdy nedočkal oficiálního ocenění od rodného města. Návrhy, aby mu byla udělena Cena města Brna, nikdy neuspěly. Radní až po Palečkově smrti rozhodli, že ostatky vědce budou uloženy na čestném pohřebišti na Ústředním hřbitově.

Práce od 13 let

Emil Paleček vyrůstal jen s maminkou, otec zemřel v nacistickém koncentráku. Vzpomínky na střílení vězňů v brněnských Kounicových kolejích byly pro něj celý život silně emotivní. Rodina tak žila v absolutní chudobě, už ve 13 letech musel do zaměstnání. Nastoupil do banky Slavia jako bankovní učeň. Postupem času se pílí vypracoval v předního světového vědce.

Rozloučení v Konventu Milosrdných bratří v Brně.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.