Proč komunisté zpochybňují okupaci? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Proč komunisté zpochybňují okupaci?

Obyvatelé Československa protestují proti okupaci.
Obyvatelé Československa protestují proti okupaci. (Foto ČTK, ara)

Okupace vyvolává v některých komunistech emoce i 50 let poté. V posledních dnech se jejich čelní představitelé vyjadřují k invazi vojsk Varšavské smlouvy. A to dost kontroverzně. Čím to je? A jsou opravdu jiní než ti papaláši, kteří nás po invazi tanků normalizovali? To se Aha! pokusil vysvětlit politolog Tomáš Lebeda (41):

Proč se komunisté vyjadřují tak ostře? Předseda strany Filip brání Rusy, další nechtějí vůbec připustit, že šlo o okupaci...
„Nahrává tomu společenská atmosféra, která je stále méně a méně citlivá vůči extrémním postojům a názorům. Zvykáme si na to, že lži se ve společnosti stávají alternativními informacemi. Je to smutný příběh toho, že lidé ztratili elementární citlivost, která se týká společenského dění, historie a podobně.“

Myslíte si, že výroky o tom, že nás okupovali Ukrajinci, nebo že se jednalo o internacionální pomoc, mohou komunistům pomoci?
„Já si myslím, že spíš nemůžou tratit. Oni jsou na historickém minimu. Ale z hlediska svého vlivu jsou na maximu. Což je paradox, že za celé období po revoluci neměli tak špatný volební výsledek jako posledně a nikdy neměli takovou politickou relevanci, jakou mají dnes.“


Myslíte fakt, že se o ně opírá vláda. Takže spíš zkouší, co si můžou dovolit?

„Současně to může být i zoufalá snaha získat voliče, které ztratili. My z našich dat víme, že řada voličů opustila KSČM směrem k Okamurově SPD a ti si také nedělají moc vrásek s různými extrémními výroky. Je to možná i určitá strategie, jak oslovit ztracené voliče a říct: my jsme ještě tady, my se taky umíme radikálně k některým věcem vymezit.“

Proč komunisti tak obhajují Rusko, i když ruští komunisté jsou doma v opozici?

„Mně se zdá, že tam nejde o vztah k ruským komunistům. Současné Rusko jako nástupnický stát SSSR má v každém státě nějaké strany, které s ním sympatizují. A u nás to je KSČM. Nejsou jediní, ale je to tak.  Z toho jim plynou i různé výhody.“



Co řekla o srpnu KSČM?
Vojtěch Filip (63), předseda strany
Okupovali nás Ukrajinci
„Historie byla ze sta procent zfalšována. Nikdo nenapíše, že celá idea je postavena na pozici proti Rusku...Tehdy byl v politbyru Sovětského svazu pouze jeden čistokrevný Rus a ten hlasoval proti invazi. Brežněv byl z Ukrajiny. Většina invazních armád byla ukrajinská.“

Stanislav Grospič (54), místopředseda strany
Byl to vstup vojsk
„Z mého pohledu to byl vstup vojsk do Československé republiky, ke kterému nemělo dojít. Stalo se to za okolností, že byla o dvacet let prodloužena snaha budovat jinou společnost. V tomto ohledu si myslím, že to bylo Pyrrhovo vítězství.“

Marta Semelová (58), zastupitelka
Internacionální pomoc
„Já bych v žádném případě nenazvala okupací to, že sem vstoupila vojska. Nazvala bych to internacionální pomocí, která ovšem nám jako komunistické straně a hnutí do budoucna udělala mnohé problémy s tím, jak se lidé dívali na komunistickou stranu.“

Historik: Už nehrají komedii
Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů se domnívá, že komunisté začínají přitvrzovat ve svých názorech. „Myslím si, že jsou troufalejší. Cítí totiž, že atmosféra ve společnosti jim může nahrávat, takže už nehrají komedii, kterou hráli v devadesátých letech, ale říkají rovnou to, co si myslí,“ řekl Aha! historik.


Poslanci se shodli: Okupace byla okupací, ale 11 se jich zdrželo hlasování
„Poslanecká sněmovna deklaruje, že vtrhnutí vojsk pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem.“ Takto se ve středu vyjádřila Sněmovna ve svém usnesení. Ruku pro to, aby okupace byla označena jako okupace, zvedlo 145 ze 156 přítomných poslanců, z toho celkem 3 poslanci KSČM.
Naopak se zdrželo 6 poslanců hnutí ANO, z toho ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (47) a ministr dopravy Dan Ťok (59). „Byl jsem z jednání omluven a zapomněl se odhlásit,“ napsal Aha! ministr. Podobně se na Facebooku vyjádřila i hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (45). „Mrzí mě, že technickým nedopatřením jsem usnesení aktivně nemohla podpořit. Během hlasování jsem totiž společně s ministryní Dostálovou jednala s premiérem,“ obhajovala se.
Další poslanci již byli omluveni z jednání, ale zapomněli se odhlásit. Podle dvou poslanců hnutí prý došlo k technické chybě a ve skutečnosti hlasovali pro schválené znění.



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.