TAKHLE SI POSLANCI MLASKAJÍ! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

TAKHLE SI POSLANCI MLASKAJÍ!

Fotografie
Fotografie (internal)

Ta zpráva zapůsobila na obyčejné lidi jako rudá barva na býka! Poslanci, kteří si ve sněmovní restauraci pochutnávají na obědech za 43 korun, si je potají ještě zlevnili! Aspoň o korunu, protože korunka ke korunce – znáte to... Po tlaku deníku Aha! už někteří politici couvají, je jim trapně a říkají, že se postarají o nápravu.

Na zlevněné dobroty se mohou poslanci těšit od července. Jenže možná ne na dlouho. Jejich kolega Jan Čižinský (40, KDU-ČSL), chce ceny zase vrátit. „Navrhnu na příštím jednání jako řádný bod, aby se to vrátilo tam, kde to bylo před touto schůzí. To znamená zpátky nahoru,“ prozradil Aha!. O tom, jestli zákonodárci ušetří korunky v jídelně, rozhoduje Stálá komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny. Místo původní přirážky 50 procent hlasovala – údajně kvůli už příliš vysokým cenám, na něž si stěžovala třeba i exministryně školství Kateřina Valachová (39, ČSSD) – pro přirážku nižší, 40procentní. Rozdíl: minimální, většinou v řádu korun. Ostuda: maximální.

Nevěděli jsme to
Komise rozhodla o zlevnění na konci května, jenže o tom spousta členů nevěděla, mezi nimi i Čižinský, a tak po odhlasování věcí, které považovali za důležité, z jednání odešli za jinými povinnostmi. „Bylo to v bodě různé, nebylo to předem ohlášené,“ řekl.“ Téma levnějšího jídla pro zazobané poslance, kteří berou minimálně 75 900 korun, a to nepočítáme náhrady, rozčílilo předsedu komise Pavla Kováčika (62, KSČM). „Žádné jídlo zlevněné nebylo, já se o tom odmítám takto bavit,“ odpověděl naštvaně a zavěsil. Další člen Martin Kupka (42, ODS), považuje celý systém za zvrácený.

„Ceny určuje trh a neměla by toho zasahovat regulace tohoto typu. Má si to určit sama restaurace a její provozovatel,“ prohlásil. A ani šéfovi Starostů Petru Gazdíkovi (43) se ceny pro zákonodárce nezdají. „Nevidím důvod, proč by měli mít poslanci nárok na tak levná jídla,“ řekl. To Ondřej Profant (30, Piráti) přispěchal se srovnáním z pražského magistrátu: „Tam jsem se najedl za 100 nebo 120 korun,“ podotkl a dodal, že sněmovní hotovky nejsou zrovna vrcholem gastronomie. Podle zjištění Aha! chybělo na hlasování komise minimálně 6 z 18 zákonodárců. Ani jeden z citovaných, s výjimkou zřejmě Kováčika, ale na klíčovém jednání nebyl. A protokol bude podle informací Aha! k dispozici až příští týden. I tak se takřka všichni oslovení shodli, že tahanice o pár »kaček« kvůli obědům jim rozhodně nepřidá v očích nás, prostých smrtelníků. Odvolají tedy to, co zavedli a zavedou to, co odvolali?

Podivná komise
Stálá komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny rozhoduje o chodu komory. A podle Martiny Lustigové ze sněmovního tiskového oddělení je usnášeníschopná, pokud přijde alespoň jedna třetina členů. K prosazení bodu stačí nadpoloviční většina přítomných. „Rozhodnutí komise je úkol pro kancelář,“ sdělila mluvčí. To znamená, že úkolovat kancelář mohou v extrémním případě jen 4 poslanci, kteří si mezi celkem 6 přítomnými prosadí svou…

Jak to bylo s cenami
5% – Jen pětiprocentní přirážka platila až do letošního února, a poslanci si tak užívali jídla za pakatel.

50% – Skokové navýšení navrhli Piráti, aby se ceny ve sněmovní kantýně alespoň trochu přiblížily realitě.

40% – Navýšení přirážky bylo pro některé zákonodárce moc a začali brblat. Tak v květnu komise rozhodla, že se sníží na 40 %. Snížená přirážka platí na polévky, saláty, moučníky, snídaně a studenou kuchyni.

Se zdražením souhlasí Piráti i ČSSD
Pirátští zástupci v komisi, která mimo jiné rozhodla i o snížení přirážky ve sněmovní kantýně, jsou pro, aby se ceny vrátily na původní úroveň. To potvrdil i předseda jejich klubu Jakub Michálek (29). „Byli jsme to my, kdo se zasadil o adekvátní ceny, a také jsme hlasovali jako jedni z mála proti slevám pro poslance v kantýně, takže případný pokus o narovnání cen opět podpoříme.“ Sdělil Aha!. Podle šéfa klubu ČSSD Jana Chvojky (37) je návrh opětovného zdražení pokus poslance Jana Čižinského z KDU-ČSL o získání politických bodů. I tak ho kvituje. „ČSSD nemá problém, aby se ceny zvýšily podle původně schváleného plánu,“ dodal. Ostatní předsedové klubů neodpověděli do uzávěrky tohoto vydání. Svolat by se měla komise před červencem, odkdy mají nižší ceny platit. Jinak by to mohlo být absurdní: po zlevnění a přetištění všech menu by se opět zdražovalo a znovu tisklo…

Takhle si to chtěli zlevnit: Jídlo kolik před zlevněním kolik po zlevnění
hovězí vývar s játrovou rýží 14 Kč 13 Kč
svíčková na smetaně, houskové knedlíky 86 Kč 85 Kč
salátový talíř s mozarellou 65 Kč 61 Kč
palačinka se zmrzlinou a šlehačkou 25 Kč 23 Kč
espresso s mlékem 11 Kč 10 Kč
velké pivo (10 %) 11 Kč 10 Kč

Hanba! Ať se jim to vzpříčí v hrdlech!
Ať jsme se ptali v Praze či regionech, kde berou méně, ať jsme se zeptali důchodce či člověka v produktivním věku, reakce byla stejná. Nenažranost poslanců, kteří papají za nevídané ceny a ještě chtějí zlevnění, je hanebná!

Otázka: Co říkáte na laciné menu ve Sněmovně, které si chtějí poslanci ještě o pár korun zlevnit?

Karel Kraus (77), důchodce, Praha:
„Měli by to mít za stejnou cenu jako všichni ostatní. Jsou to stejný lidi jako my a ještě k tomu vydělávají víc. Určitě s tím nesouhlasím, proč by měli ze sebe dělat »nadlidi«?“

Alois Vavroch (71), důchodce, Plzeň:
„Svíčková za 86 Kč by se našla i na poledním menu nějaké restaurace v Plzni. Ale ostatní ceny rozhodně neodpovídají tomu, za kolik se jídlo pořídí jinde. Za 8 Kč vám v hospodě pepsi colu asi nikde nenalijí.“

Tereza Procházková (31), mateřská dovolená, Velká Bystřice:
„Těžko se hodnotí, když to člověk nejedl. Třeba jsou to hrozné blafy a ceny pak odpovídají. Ale je divné, že v tržním systému si nějaká skupina lidí může odhlasovat, kolik bude platit za obědy.“

Ing. Jiří Lacina (50), Bílina, mistr směny autodoprava:
„Souhlasím s tím. Vždyť dřou dvacet čtyři hodin denně a s ohledem na platy se musí levně najíst. Pomůže něco jiného než ironie? Něco podobného jsem zažil, když jsem pracoval na šachtě.“

Kateřina Kábová (34), administrativní pracovnice, Katovice:
„Meníčko ze Sněmovny je plné super cen. Nechápu, proč taky takové nemáme. Jestli oni si to za svoji práci zaslouží, tak já taky. Je to výsměch všem pracujícím lidem.

Jan Budil (47), živnostník, Karlovy Vary:
„To, že si poslanci zlevnili jídlo ve sněmovní kantýně, je směšné. Ale víte co? Vůbec mě to nepřekvapuje. Jsou to chudáci. Jen ať se pořádně nají.“

Ondřej Jílek (41), invalidní důchodce, Ostrava:
„Na rovinu? Je to podle čuňárna a zároveň výsměch obyčejným lidem. Debužírují si za pár korun a nás posílají slušně řečeno tam, kde slunce nesvítí. Jejich hanba. Ať se jim to vzpříčí v hrdlech.“

Lubomír Body (40), dělník na železnici, Havířov:
„Jo, tak za takové parádní ceny bych rád taky jednou jedl. Ale nijak mě to nepřekvapuje. Je jasné, a je to vyzkoušené, že lidé, kteří berou hodně peněz, tak zároveň platí málo.“

Hana Moravcová (43), sanitářka, Hradec Králové:
„Je to veliký výsměch. Čím víc mají, tak tím chtějí dávat co nejmíň. Jen po obyčejných a pracujících lidech chtějí, aby platili co nejvíc. Tak to u nás funguje.“

Jaromír Varmuža (68), důchodce, Staré Město:
„Je to hrůza, co si oni myslí? Vždyť by měli jít příkladem, mít nejdražší jídlo, ne nejlevnější. Koukal jsem na ty ceny, třeba velké pivo za 17 korun. To by u nás byla narvaná hospoda.“

Lucie Reková (25), na mateřské, Staré Město
„Tohle je ukázka toho, že myslí jen na sebe, na obyčejné lidi kašlou. Na ty, co musejí vyžít z platu 12 nebo 15 tisíc, nebo třeba matky samoživitelky. Ty si musí připlatit.“

Jídlo za pár kaček: Prostě ráj!
Redaktor Deníku Aha! obědval jako poslanec

Do Sněmovní restaurace se včera vypravil redaktor Aha!, aby na místě zjistil, jak je to s výhodným poslaneckým stravováním. Výsledek? Za pár desetikaček si dal do nosu poměrně solidně. A ještě mu pár věcí zapomněli namarkovat!

Do jedné ze sněmovních restaurace, kam smí »outsideři« jen v doprovodu poslanců, našeho redaktora vzal zákonodárce, který si přál zůstat v anonymitě – prý, aby se mu nezhoršily vztahy s kolegy. Téma ve Sněmovně evidentně čeří vody. Navzdory cenám jak z vývařovny se rozhodně nejednalo o žádné závodní stravování – v příjemném podniku je vítal dokonce rudý koberec. Obsluha je u hostů ihned, jakmile usednou do židle. I navzdory příchodu krátce po poledni, tedy v čase oběda, byla restaurace poloprázdná. Na půdě Poslanecké sněmovny je hned několik podobných zařízení, a tak se někteří další poslanci mohli nacházet i v nich.

Z EET mají výjimku
Teď k věci. Gastronomický dojem byl naprosto solidní a bez připomínky. A ta cena? Rizoto s okurkou, rakvičkou a kofolou, nás celkově vyšly na krásných a oku lahodících 75 korun. Z toho samotný hlavní chod by bez okurky přišel jen na 31 korun. Obsluha ale zapomněla namarkovat čaj (citron a cukr namarkovali) i nealkoholické pivo, čehož si redaktor všiml až po odchodu – o peníze tam asi nikomu fakt nejde – a dělala »ofuky« při prosbě o účtenku. Číšník nebyl nadšený a řekl redaktorovi, ať si ji z pokladny odtrhne sám. Ještě štěstí, že ve sněmovním podniku neplatí EET. A ani se nepokoušejí o výdělek.

Hádky o korunu
Poslanec, který našeho kolegu jen doprovázel a dal si čaj (nenamarkovaný) a kofolu, mluvil o tom, že mu zlevnění již tak levného jídla připadá trapné. „To první zdražení jsem bral jako takovou provozní záležitost. Hádání o korunové položky u jídel u některých poslanců, když mají třeba i stotisícové platy, nám přijde opravdu na hlavu,“ ohodnotil pro Aha!

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.