Ohrožení islamismem: Jak to vidí Zeman, jak Drahoš? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. dubna 2024

Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Ohrožení islamismem: Jak to vidí Zeman, jak Drahoš?

Miloš Zeman, Jiří Drahoš
Miloš Zeman, Jiří Drahoš (Foto: ČTK, archiv Blesku)

Ohrožení islamismem a imigranty je jedním z témat současných voleb. Jak se k tomu oba kandidáti v různých rozhovorech v minulosti stavěli?

Miloš Zeman

Proti islamismu a islámu (tato ideologie podle něj není slučitelná s naší civilizací) se silně vymezuje.

„Netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé, tvrdím, že všichni teroristé jsou muslimové.“

„ Lze koexistovat s buddhismem, hinduismem, šintoismem, konfucianismem, ale nelze koexistovat s islámem. Ten má ve svých posvátných textech zakotveno, že má ovládnout svět, že si má podrobit nevěřící.“

„Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají.“

„Nejsem proti uprchlíkům, kteří do mé země přišli z Ukrajiny, Vietnamu, Ruska, Běloruska, Srbska, a tak dále. Jsem pouze proti islámským migrantům, protože si myslím, že naše kultury jsou zcela nekompatibilní. Příkladem je postoj islámských uprchlíků k ženám. Je absolutně odlišný od evropské kultury.“

„Řecko má mnoho neobydlených ostrovů a velký zahraniční dluh. Kdyby byly na řeckých ostrovech »hotspoty«, mohlo by to být určitým splácením zahraničního dluhu. Jsem pro deportaci všech ekonomických uprchlíků.“

Jiří Drahoš

Stran migrační krize a islamistů zastává podobný názor jako Zeman, chce řešení mimo Českou republiku.

„Souhlasím pouze s částí Stop imigrantům. Nikdo z nás tady vlny imigrantů nechce,“ řekl o kontroverzních billboardech Zemana.

„Absolutně odmítám řešit migraci tím, že se většina členských států rozhodne přerozdělovat migranty proti vůli některých zemí. Vláda by měla vyjednávat, připravit správné argumenty a hledat spojence, aby k tomu nemohlo dojít. Má na to nejméně půl roku. Nelze připustit, aby kdokoli jiný rozhodoval o tom, koho Česká republika přijme na své území,“ odmítá kvóty.

„Musím konstatovat, že zatím nevidím žádný veleúspěšný model soužití nějaké větší muslimské komunity, zejména když ta komunita se sdruží. Ale to není jen problém muslimů...“

„Z mého pohledu je tragické, když ty hlavní krvavé události v různých zemích páchají ne ti muslimové, kteří tam nyní přišli jako utečenci nebo ekonomičtí migranti, ale spáchali je tam lidé, kteří se tam už narodili.”

„Ekonomická migrace je téma. O tom lze debatovat věcně. Prezident nemá říkat, aby se lidé báli. Prezident má říkat, že tu migraci zvládneme. My sami tu ekonomickou vlnu ale nezastavíme.“

1.Jak prezident ovlivňuje migrační politiku?
2. Mohou protiislámské postoje prezidenta škodit českým zájmům?

Josef Mlejnek, politolog

1. „Přímé páky prezident nemá, pouze vliv nepřímý. Například při formování vlády, ale i to je omezeno – vláda totiž musí získat důvěru. Nemyslím si ale, že politiku vůči migrantům ovlivňuje Miloš Zeman. Proti kvótám se vymezuje většina stran. Prezident má také právo veta, kdy může vetovat určitý zákon a také na mezinárodní scéně může svými názory ovlivnit postoje dalších státníků.“

2. „Je pravda, že tvrdé odmítání islámu, nebo spíše islamismu, může ohrozit české obchodní zájmy. Pokud se chceme na mezinárodní scéně vymezovat, řadu muslimů – obchodníků, kteří žádnými teroristy nejsou, můžeme odradit.“

Česko 2017: 4738 nelegálních cizinců, 172 běženců

Podle ČTK bylo loni v Česku 4738 cizinců, což je o 523 méně než v roce 2016. Více než čtyři tisícovky z nich jsou přitom lidé, kteří do země legálně vstoupili, ale překročili povolenou dobu pobytu. Nejčastěji jde o Ukrajince.

*Běženců, kteří využili Českou republiku jako tranzitní zemi, ubylo oproti předloňskému roku o dvě třetiny. Policisté jich za celý loňský rok zadrželi 172, hlavně občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku.

*Třetí skupinu nelegálních migrantů tvoří cizinci odhalení při překročení vnějších schengenských hranic, což jsou v případě ČR mezinárodní letiště. Těch bylo v uplynulém roce dohromady 250, o 28 více než v roce 2016. V této kategorii převažují Albánci.

Bohumil Pečinka: Proč volíme prezidenta ve dvou kolech?

Video se připravuje ...



Přečtěte si
hejhej
25. 1. 2018 • 08:43

K Islámu se pan prezident vyjřil několikrát a vždy stejně. Drahoš mění názory, jenom, aby získal voliče. Nemá vyhraněný názor na nic a asi i hloupé poradce.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.